Magdalena Dabrowska

Utwórz swoją wizytówkę
niedziela, 11 września 2011

Jest taki buddyjski koan:
Zapytano mistrza Joshu: „Czy pies ma naturę Buddy?”
Joshu odpowiedział: „Mu”. Pokolenia mnichów głowiło się nad znaczeniem tej odpowiedzi, a przekraczając granice dyskursywnego myślenia, uzyskiwało oświecenie. Pies o (nie)naturze (nie)Buddy pomagał odcinać drogę myślenia i prowadził do prawdy wiecznej.

leh buddism
Wejście do klasztoru w okolicy Leh


W Nepalu wierzy się, że pies przeprowadza dusze zmarłych. Jest łącznikiem między światem materialnym i duchowym.

Od wielu wieków psy spotykały się w klasztorach buddyjskich z życzliwym przyjęciem. Małe pieski, podobne do pekińczyków czy spanieli tybetańskich były trzymane w klasztorach. W czasie zimnych dni mnisi wkładali je pod szaty, aby ciepłem swojego ciała ogrzewały ich w czasie medytacji. W jednym z odwiedzanych klasztorów widziałam obraz jednego z ripocze (duchowych przywódców buddyzmu) przedstawionego z małym pieskiem w typie pekińczyka u boku.

Pieski zapewniały także ochronę klasztoru. W ciągu dnia obserwowały okolicę i donośnym szczekaniem informowały o pojawieniu się obcych lub wilków zagrażających wypasanym w okolicy stadom. Trzymane w klasztorach większe psy w typie molosów były w stanie obronić klasztor przed wilkami i obcymi.

leh buddism

Pies śpiący przy młynku modlitewnym

leh buddism

Pies spacerujęcy po miejscu, w którym kiedyś był młynek modlitewny

indie leh

indie leh
Psy śpiące w klasztorze buddyjskim

psy buddyzm

Gdy się im bliżej przyjrzeć, uśmiechają się. Niemal tak samo jak Budda...

budda

Uśniechnięty Budda w klasztorze buddyjskim w okolicy Leh


Małe pieski niekiedy nazywane były „lwimi pieskami” z racji podobnego wyglądu do lwów oraz z powodu wierności. Podążały one za mnichami tak, jak kiedyś prawdziwy lew podążał za Buddą. Lew był także symbolem zwycięstwa Buddy nad przemocą i agresją a także obrońcą prawa i wiary. Psy-strażnicy, nazywane „Fu” albo lwimi pieskami, wyglądające jak pół psy, pół lwy, przedstawiane są na ścianach klasztorów. Często pojawiają się parami, reprezentując męskie i żeńskie pierwiastki, obronę i opiekę. 

lwi piesek tybet

lwi piesek tybet

Pieski przypominające lwy w klasztorach w okolich Leh

leh buddism

Stupa ozdobiona lwimi pieskami

indie leh

Malowidło przedstawiające psa w klasztorze

indie leh


21:59, whitewestie
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 05 września 2011

Od psów możemy nauczyć się wiele na temat prostych przyjemności, do których nie potrzebujemy drogich gadżetów. Wytarzanie się w aromatycznej trawie, co za rozkosz! Doskonale masuje grzbiet i nadaje ładny kolor sierści. Przyjemniejsza może być tylko pogoń za kroplami wody.

terier szkocki woda

terier szkocki

scottish terrier

scottish terrier

Fascynuje mnie, co dzieje się w Wańkowej głowie, gdy widzi spadające krople wody, strumienie wody. Cały świat przestaje wtedy istnieć, a Wania koncentruje się wyłącznie na wodzie. Jak tańczący sufi w transie... Świat wiruje wokół, a ona pamięta tylko.... a ona pamięta tylko... o tym co najważniejsze. Jedno staje się wszystkim. Cały wszechświat zamknięty w kropli wody.

terier szkocki woda

terier szkocki woda

scottish terrier

scottish terrier

scottish terrier

czwartek, 01 września 2011

„Jednak to pieszy, wędrowiec, włóczęga, flaneur posiada prawdziwą dusze próżniaka. Pieszy jest najmożniejszym wśród ludzi: idzie dla przyjemności, obserwuje, ale nie bierze udziału, nie spieszy się, jest szczęśliwy w swoim własnym towarzystwie, wędruje bezstronny, roztropny i pogodny, podobny bogom. Jest wolny.” (Tom Hodgkinson, Jak być leniwym). Pochwała Hodgkinsona dla wędrowców, ich beztroski i wolności doskonale pasuje do psów, które spotykałam w Indiach. Wcześniej wspominałam o psach mieszkających w miastach, w pobliżu ludzi, lecz we własnych psich światach. Po drodze widzieliśmy także grupy wędrownych psów przemierzających góry. Idea wędrowania, pielgrzymki upodabnia je do świętych mężów, którzy porzucają przywiązanie do rzeczy materialnych, rodziny i codziennej krzątaniny i wyruszają w świat w poszukiwaniu prawdy, wolności i spełnienia. Wolne psy. Święte psy?

indie leh

indie

indie

indie

indie

indie

indie

Tagi: Indie
22:10, whitewestie , Kultura
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 29 sierpnia 2011

W niedzielę byłyśmy w Wanią na wystawie w Białymstoku. Szkoty sędziowała Galina Zhuk z Białorusi, bardzo sympatyczna i kulturalna pani. Wania dostała ocenę doskonałą i drugie miejsce. Z oceny najbardziej podobało mi się stwierdzenie „idealna głowa”. Chodziło oczywiście o wygląd Wańkowej głowy, a nie o zawartość.
Po rozmowie z inną właścicielką szkota zaczynam obawiać się, że Wania jest zupełnie normalna. Wygląda na to, że ujadanie na widok innych psów, rowerów, dzieci i rolkarzy jest powszechnym zwyczajem szkotów. Taki urok rasy.

Wystawa była sprawnie zorganizowana, ale głośnym zgrzytem był brak medali. Zupełne dziadostwo. Organizatorzy pożałowali złotówki na pamiątkowy medal, jakby chcieli powiedzieć: „drodzy wystawcy, mamy was gdzieś”. Oszczędności niemal żadne, a niesmak pozostaje na długo.

Terierki jak zwykle dostały prezenty. Wania nową smycz i obrożę. Po eksperymentowaniu z różnymi kolorami i wzorami doszłam do wniosku, że dla Wani najbardziej sprawdza się czarny. W nowej obroży zaciskowej z łańcuszkiem wygląda bardzo godnie, jak wielebny proboszcz. Sara dostała szczotkę, co przyjęła z pewnym rozczarowaniem.

Na wystawie niemal każda rasa ma swoje gadżety i rytuały praktykowane przez właścicieli. Bulteriery zazwyczaj oprowadzane są na grubych obrożach, chętnie nabijanych ćwiekami. Nadaje to psom powagi, sugeruje że psy te posiadają olbrzymią siłę, są groźne i dlatego potrzebują wyjątkowo grubej smyczy i obroży.

bulterier

Na drugim planie bulterier w olbrzymiej obroży. Bardziej charakterystyczne, nabijane ćwiekami postaram się ufocić przy okazji kolejnej wystawy

Z kolei przy ringu yorków królują czerwone poduszki ze złotymi frędzlami. Jak okiem sięgnąć, na takich królewskich tronach siedzą mali królowie i królewny: ukochane yoreczki. Zachodzę w głowę, dlaczego akurat czerwony stał się tak powszechnym kolorem wystawowych poduszek. Przecież wszystkie małe księżniczki w bajkach Disneya uwielbiają różowy, więc mała yorkowa księżniczka na pewno doskonale by wyglądała na poduszce w kolorze fuksji. Z kolei grafitowa lub granatowa poduszka ze srebrnym wykończeniem podkreśliłaby stalowo- niebieski odcień szaty małego księcia. Szereg yorczków siedzących na czerwonych poduszkach wygląda niezwykle kiczowato. Nie jest to jednak wywrotowy kicz w stylu camp, ale raczej znany i lubiany kicz w stylu gipsowego krasnala w ogrodzie. 

yorkshire terrier

yorkshire terrier

yorkshire terrier

yorkshire terrier

Yorczki w papilotach. Piękno musi boleć...

yorkshire terrier

Kibicowałyśmy mało popularnej rasie terierów o długiej nazwie „Irish soft coated wheaten terrier”. Bardzo sympatyczne psiaki, co widać na załączonych zdjęciach.

Irish soft coated wheaten terrier
Irish soft coated wheaten terrier

Irish soft coated wheaten terrier

Mówi się, że właściciele upodabniają się do swoich psów. Czy rzeczywiście?

Kilka fotek z wystawy:
Irish soft coated wheaten terrier

terier szkocki

wystawa psow

yorkshire terrier

wystawa psow

wystawa psow

Handlerka w zadziwiający sposób wydaje się upodabniać do każdego psa, którego wystawia. Pełny profesjonalizm.

sobota, 27 sierpnia 2011

Ostatnie dni sierpnia spędzam na próżnowaniu. Nieustannym źródłem inspiracji jest dla mnie książka Toma Hodgkinsona „Jak być leniwym”. Autor przypomina o cudownej i zapomnianej sztuce próżnowania czyniąc z nic-nie-robienia doskonały przepis na życie. Pomysł dość rewolucyjny w czasach wyznających kult pracowitości czy wręcz pracoholizmu. Zaczynam więc prywatną rewolucję wylegując się na hamaku i czytając książki.

Terierkom taki styl życia także pasuje. Wylegują się obok mnie, moczą się w stawiku, a później panierują w piasku pod choinkami. Przerwy wypełniają wesołą ganianiną zupełnie pozbawioną praktycznych celów. Bardzo się cieszę, że są leniwymi terierkami, a nie pracowitymi border colie. „Pies pracujący” to jakiś defekt genetyczny. Większość znanych mi psów uwielbia nie nie robić. A wspomnienie indyjskich psów spotkanych w Lehu tylko potwierdza tą hipotezę.

Kontynuując naszą indyjską podróż dotarliśmy do Leh, miasta położonego w himalajskiej dolinie. Leh geograficznie i kulturowo jest częścią tybetu i jego odrębność widać było po rysach twarzy mieszkańców oraz ich podejściu do życia. O ile Indie są hałaśliwe i gwarne, mieszkańcy Lehu byli niesamowicie spokojni. Atmosfera buddyjskiego spokoju udzielała się także psom zamieszkującym Leh. Przyzwyczaiłam się już do psów wylegujących się na ulicach i w cieniu samochodów, ale nie w takiej ilości jak w Leh. Było ich na prawdę mnóstwo. Poza tym wydaje się, że są otoczone jakąś opieką weterynaryjną, bo mignął mi gdzieś samochód z napisem towarzystwa pomocy zwierząt wiozący psy. Mam nadzieję, że nie był to jakiś upiorny transport do schroniska. Większość psów miała obroże, więc prawdopodobnie jest to jakiś sposób ich oznaczania.

A oto lehijskie oddające się szczęśliwemu lenistwu:

indie leh

indie leh

W grupie zawsze raźniej, a lenistwo wśród przyjaciół też jest znacznie przyjemniejsze

indie leh

indie leh

indie leh

indie leh

indie leh

indie leh

indie leh

Próżnować można także włócząc się bez celu...

indie leh

indie leh


środa, 24 sierpnia 2011

Jest taka opowieść o Żydzie i kozie:
Mosze skarży się rabinowi na warunki panujące w domu: żona, mnóstwo dzieci, ciasnota, hałas, wszyscy marudzą nie do wytrzymania. Rabe mu radzi: „Mosze, kup sobie kozę”. Mosze, chociaż zdziwiony, kupił kozę. Po kilku dniach przychodzi do rabina i opowiada: „Rabe, co ty mi doradziłeś??? Żona i dzieci wrzeszczą, koza beczy, niszczy wszystko, ciasnota i hałas nie do wytrzymania”. Na to rabin radzi: „Mosze, teraz sprzedaj kozę”. Mosze sprzedał kozę, wraca do rabina i mówi: „Dzięki ci, Rabe. Jaki mam teraz spokój”.
Zawiadamiam, że właśnie sprzedałam kozę!!! Albo mówiąc mniej metaforycznie, Wika wróciła do właścicieli. Jaki mam teraz spokój! Oba psy są grzeczne, wychodzenie z nimi na spacer to jak wypoczynek nad ciepłym morzem. Wania trochę ujada na widok psów i rowerów, ale bez wsparcia ujada jakby mniej entuzjastycznie. Zupełny lajcik.

piątek, 19 sierpnia 2011

Z czasem wspomnienia coraz bardziej bledną. Coraz trudniej jest mi przypominać sobie nazwy mijanych miejsc, szczególnie jeśli są to przydrożne miejscowości, w których zatrzymywaliśmy się na krótki odpoczynek. W każdej z nich czekały na nas tłumy psów. Nigdy nie obwieszczały szczekaniem przybycia obcych. Zazwyczaj spokojnie i w milczeniu obserwowały rozwój wydarzeń. Chętnie zawierały znajomości, szczególnie skuszone kawałkiem placka albo resztkami z talerza. Po zjedzeniu odchodziły lub kontynuowały przerwaną drzemkę. Zupełnie jakby kierowały się buddyjską zasadą nie przywiązywania się. Psia filozofia: życie płynie więc bierz je takim, jakie jest. Nie spodziewaj się zbyt wiele, to unikniesz rozczarowania. 

indie

Przy posterunku wojskowym psy obserwowały nas z góry. Skuszone ciastkami zdecydowały się podejść bliżej

indie

indie

indie

indie

W jednej z wielu podobnych miejscowości po drodze

indie

indie

indie

indie

indie

indie

indie

indie

sadhu

Jeden z moich ulubionych psów, wyglądający niemal jak sadhu, wędrowny asceta. Sierść skołtuniona w dready i przenikliwe spojrzenie

13:35, whitewestie , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 sierpnia 2011

Po trzech tygodniach z trzema psami wciąż wszystkie żyjemy. Nie jest to wymarzone życie, ale daję radę. Wania wciąż ujada na widok mijanych psów i przechodniów. Wika jej akompaniuje i ciągnie do przodu. Sara za to ciągnie się z tyłu, jakby chciała pokazać, że nie ma z nimi nic wspólnego i z żadną nie jest spokrewniona.

Wika entuzjastycznie podchodzi do wszystkich pomysłów. Słysząc „Idziemy na spacer” w podskokach biegnie do przedpokoju, łapie smycz do pyska i jęczy, że wszystko trwa zbyt długo. Poza tym sieje spustoszenie. Ostatnio dobrała się do pudełka ze smakołykami, które zostawiłam na półce. Dorosłe psy nigdy do niego nie sięgały, ale ona tak. Otwarte pudełko leżało na podłodze, a smakołyki zniknęły. Było wiele radości, ale skończyło się sraczką. Innego dnia dobrała się do śmierdzących żwaczy jagnięcych, zamkniętych w szafce i zawiniętych w trzy worki. Jakoś je wywąchała, otworzyła szafę, a gdy wróciłam do domu właśnie kończyła przedzierać się przez trzecią warstwę folii. Dorosłe psy czekały, aż skończy, żeby dobrać się do żarcia.

Trzy psy wywołują niekiedy skrajne emocje u mijanych przechodniów. Na jednym ze spacerów usłyszałam od zupełnie obcej osoby: „Pani jest nienormalna, że ma trzy psy”. Trudno jest kochać bliźniego swego. Próbowałam coś tłumaczyć na temat tolerancji i akceptacji dla różnych stylów życia, ale pani zupełnie nie była przekonana. Może gdybym powiedziała „takie stare próchna jak pani powinny być poddawane eutanazji” zabrzmiało by to bardziej przekonująco?

Aby utrzymać równowagę psychiczną wróciłam do jogi. Miracea Eliade w książce „Joga i nieśmiertelność” wspomina o wierzeniu, że adept jogi, który zdradzi swojego guru będzie przez 300 wcieleń odradzał się jako pies. Nie wiem, czym moje terierki zasłużyły sobie na swój żywot, ale przejawiają żywe zainteresowanie jogą. Gdy tylko rozkładam matę, wszystkie trzy natychmiast się na niej rozkładają. Praktykują z wielkim oddaniem więc jest szansa, że dzięki temu kilka wcieleń zostanie im darowanych.

niedziela, 14 sierpnia 2011

Srinagarskie psy mają mocniejszą budowę niż te spotkane w Delhi. Często mają dużo bardziej obfitą szatę, dzięki której dobrze znoszą surowe zimy. Jeszcze kilka psich portretów:

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

To nie psy, ale owce, czyli zdjęcie z cyklu "jakie zwierzęta można spotkać w centrum miasta"

srinagar

Absolutny hit Srinagaru: kolorowe kurczaki. Farbowane oczywiście.

środa, 10 sierpnia 2011

W naszej indyjskiej podróży zmierzamy na północ, by w końcu dotrzeć do Srinagaru. Nie obyło się bez przygód, jak jazda po wąskich, zatłoczonych i krętych górskich drogach z kierowcą- psychopatą. Na początku tylko wyprzedzał jak szaleniec, trąbiąc na wszystkich (co w sumie nie odbiegało od indyjskiego stylu jazdy) oraz pomimo zakazu kazał mi karmić przydrożne małpy tostami. Na postoju najprawdopodobniej upalił się haszyszem i wtedy zaczęła się prawdziwa jazda. Wciąż pamiętam, jak pędzimy na nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówkę, a kierowca puszcza kierownicę i wrzeszczy coś, machając rękami. Jednak po tych niezapomnianych emocjach dotarliśmy w końcu do Srinagaru, pięknej miejscowości w Kaszmirze, położonej nad jeziorem Dal. Na jeziorze zbudowane są domy mieszkalne oraz hotele, a mieszkańcy przemieszczają się łodziami.

A w Srinagarze było mnóstwo psów, które rodziły się na ulicy, żyły na ulicy i na ulicy umierały. Spały przy drodze, w cieniu pod samochodami, biegały po ulicach i dachach. Szczenne suki poszukiwały pożywienia, by nakarmić młode. Szczeniaki wraz z dorosłymi psami poznawały uroki życia na wolności. Uczyły się, jak zdobywać pożywienia albo unikać niebezpieczeństw związanych z życiem wśród ludzi. Pomimo wszelkich niedogodności zdawały się być całkiem zadowolone z życia. Być może ich żywot jest szczęśliwszy, niż egzystencja psa przywiązanego przez całe życie do budy lub zamkniętego w schronisku. 

Odpoczywające psy. W upalny dzień szukają jakiegokolwiek zacienionego miejsca, by tam spać.

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

srinagar

Pod samochodem schroniła się cała psia rodzina

srinagar

Szczeniaki wraz z dorosłymi psami biegają po ulicy

srinagar

Szczenięce zabawy

srinagar

srinagar

Dopiero z szerszej perspektywy widać, że szczeniaki ganiają się po dachu

srinagar

Psia miska

srinagar

W oczekiwaniu na ochłap